Jakie są skutki protestu w Calais?

5. września przewoźnicy i rolnicy poparci przez okolicznych mieszkańców blokowali drogę do portu w Calais w proteście przeciwko imigrantom. Wszyscy wiemy, że kierowcy przejeżdżający przez Calais sami muszą sobie radzić z napadami na ich ciężarówki. Zapewne większość z nas przewidywała, że i ten protest nie zwróci uwagi władz.

A jakie są skutki? Władze zapowiedziały, że problem nie będzie już ignorowany, a obóz niedługo ma zostać usunięty – nie podano jednak konkretnej daty tłumacząc, że mieszkańcy obozu mogą stać się jeszcze bardziej agresywni. Sprawa ta ma być ponoć załatwiona „z zaskoczenia”. Co tydzień mają się odbywać spotkania władz z przedstawicielami firm transportowych i policyjnych związków zawodowych w celu śledzenia postępów w tej sprawie. W tym czasie Francja nie może jednak zapewnić na drodze wsparcia funkcjonariuszy policji, ze względu na niewystarczającą ilość osób pracujących w okolicy. Francja i Wielka Brytania ogłosiły też budowę 4-metrowego muru wzdłuż drogi prowadzącej do portu w Calais. Okolice otoczono już siatką, a budowa ma się rozpocząć w tym miesiącu.

Wszyscy jesteśmy ciekawi czy to tylko kolejne słowa rzucane na wiatr? Co jeśli władze nie dotrzymają słowa? Przewoźnicy zapowiedzieli kolejne blokady na drogach do portu.

Dodaj komentarz

Przewiń na górę